Informace o klubu

4_20221113_080644.jpg

Historie oddílu TJ Pátek

Sportovní oddíl TJ Sokol Pátek byl založen 17. 6. 1934. „U založení klubu jsem sice nebyl, tolik ještě nepamatuji, ale jedno vím, a to že v Pátku platí, že fotbalisté a hokejisté žijí v symbióze a ani jeden sport jim není cizí“ hodnotí založení klubu jeho dlouholetý člen Zdeněk Vančura. Tradice propojení fotbalu a hokeje se udržuje do dnešního dne a za pomyslný vrchol každé sezóny je považován zápas v ledním hokeji na místním zamrzlém rybníce (když příroda dopřeje). Po vzoru NHL je zápas označován za „Winter Classic“ a účastní se ho všichni, kdo umí bruslit a udrží hokejku v ruce. „I já jsem se pár zápasů Páteckého Winter Classic účastnil a velmi rád na to vzpomínám“ přibližuje Martin Ševc, několikanásobný reprezentant v ledním hokeji, který v Pátku hrával fotbal za žáky.

První společné dřevěné kabiny pro hokejisty a fotbalisty byly postaveny u rybníka označovaném „Na Skále“ mezi roky 1947 – 1949. V letech 1973 – 1976 prošly kompletní rekonstrukcí a staly se z nich plnohodnotné sportovní kabiny. Nevýhodou byla jejich vzdálenost téměř půl kilometru od fotbalového hřiště. „Abychom si přesun na zápasy urychlili, jezdili jsme z kabin kompletně ustrojeni v dresech a kopačkách na kole“, vzpomíná Martin Vančura na své fotbalové začátky.

Hřiště od samotného založení oddílu bylo postaveno na kraji vesnice směrem na Poděbrady, tedy na stejném místě, kde ho všichni najdou i dnes. Okolo něj postupně vznikal sportovní areál s těmito nejdůležitější milníky:

• 1989 – Dokončení fotbalových kabin na hřišti za přispění všech členů TJ formou brigádnických prací
  • 1992 – Otevření fotbalové hospody v nových kabinách na hřišti
  • 2000 – Výstavba asfaltového multifunkční hřiště na nohejbal, basketbal, hokejbal, volejbal a tenis
  • 2006 – Rozšíření kabin o sociální zařízení
  • 2014 – Vybudování umělého zavlažování, osvětlení na polovině hřišti a zábradlí okolo hřiště
  • 2015 – Realizace regeneračního zázemí pro hráče v podobě sauny a vířivky
  • 2021 – Stavba nového hřiště s umělou trávou 5. generace o rozměrech 46x28m, multifunkčního hřiště pro volejbal, nohejbal, florbal, hokejbal, basketbal a malého hřiště z umělé trávy pro nejmenší
  • 2022 - Započala stavba nových kabin a tribuny
  • 2023 - sloučení s oddílem TJ Sokol Netřebice a tím rozšíření zápasové a tréninkové plochy o další fotbalové hřiště

A jaké jsou sportovní úspěchy klubu?

Hokejisté HC Pátek hráli nejvýše v letech 1972 – 1980, a to soutěž krajského přeboru 1. třídy, což v tehdejší době byla již velmi kvalitní úroveň.

Fotbalisté TJ Pátek se na svůj prozatímní vrchol museli prokousávat postupně. Prvním krokem, který sice nebyl trvalý, byl postup do okresního přeboru v roce 1990. Bohužel, hned v další sezóně následoval sestup. Na podruhé to ale vyšlo. Po druhém postupu do okresního přeboru v roce 2000 následoval v roce 2015 historický postup do krajské soutěže. Od té doby A mužstvo hraje nepřetržitě I. B třídu.

Od roku 2014 se TJ Pátek intenzivně zaměřil na výchovu mládeže. „Aktuálně máme v klubu 11 týmů včetně A a B týmu dospělých a více než 200 aktivních členů“, s radostí sděluje Patrik Bartheldy, který stojí za úspěšným působením TJ Pátku v mládežnickém fotbale.

Historicky nejlepším střelcem oddílu je Martin Vančura s 302 góly v dospělých kategoriích. Pomyslnou tabulku s nejvíce odehranými sezónami zase vedou Jindřich Hněvsa a Miroslav Kadlec, kteří jsou v klubu stále aktivně činní, nyní již jako členové výboru. Oba odehráli za klub neuvěřitelných 35 sezón. Za nimi pak následuje Jan Jirásek starší s odehranými 26 sezónami, nynější předseda a stále aktivní hráč Jaromír Bulíř s 22 sezónami a Václav Zumr s 20 sezónami.

Náš přístup a vize:
Co slíbíme to splníme a to nejen fanouškům, členům, ale samozřejmě i sponzorům. Za každým nadšením musí být i sportovní úspěch a vize fungování klubu. V oblasti mládeže jsme v roce 2023 dosáhnuli 13 týmu mládeže: U6/7/8/9/10/11/13/15/17/19 nadále chceme zkvalitňovat práci s mládeží, která je cílem k dlouhodobému úspěchu oddílu.

Pátecké desatero: